Risk Takibi - Kriz Yönetimi

Risk Takibi - Kriz Yönetimi
Risk Takibi - Kriz Yönetimi 2021

Markaların çeşitli konularda yaşadıkları krizler medyada binlerce habere konu olabiliyor. Risk taşıyan birçok haber ise fark edilemiyor ya da geç haberdar olunuyor.

Bu haberlerin bazıları bir kuruluşun itibarı, hatta varlığını sürdürebilme konusunda ciddi tehditler oluştururken, rakipleri için ise bir fırsat haline gelebiliyor.

Medya Takip Merkezi olarak etkili bir risk yönetimi için, bu haberleri krize dönmeden fark etmek, krize dönüştülerse etkisini tespit etmek ve sonlanana kadar yönetmenizi sağlamak adına, RİSK TAKİBİ çalışmasını hazırladık.

  • AKILLI BİLGİ SERVİSİ [ABS]
  • RİSKTAKİBİ

AKILLI BİLGİ SERVİSİ [ABS]

Medya Radarınız ABS, sizi olası medya krizlerine karşı uyarır.

Risk oluşturacak konuları önceden görmek;

İletişim krizi ile karşılaşmamak için yapılacak en öncelikli çalışma riskleri önceden fark etmek ve gözaltında tutmaktır.

Markanın kendisi için hassas olabileceği konu başlıklarını belirleyip, bu başlıkların tüm medyada düzenli bir şekilde kontrolünü yaparak olası krizleri herkesten önce fark etmek için Medya Takip Merkezi olarak Akıllı Bilgi Servisini kullanıyoruz.

Duyarlı olduğunuz konulardan önce siz haberdar olun;

Akıllı Bilgi Servisi [ABS] nedir?
ABS; her türlü konu, marka ve kişiler hakkında ilgili mecraların en çok izlenen kanal ve yayınlarında riskli/kritik haber araması yapan radar sistemidir. Mailing ve Mobil uygulamalar aracılığı ile hızlı bir şekilde haberdar olmanızı sağlar.

Hangi mecralarda yapılır?

  • Ulusal/yerel gazete ve dergilerde
  • Ulusal/yerel televizyonlarda
  • Haber ajanslarında
  • Haber sitelerinde
  • Yabancı basında (Opsiyonel)

Akıllı Bilgi Servisi şu şekilde hizmet verir;

I.  Markanın hassas ve duyarlı olabileceği konu başlıkları belirlenir.
(Bu konular, editörlerimizin tavsiyesi ve markanın talepleri doğrultusunda belirlenir.)

II. Bu konular yazılı basın, TV ve online mecraların en çok izlenen kanal ve yayınlarında düzenli aralıklarla taratılır. (İstediğimiz hızda ve frekansta tarama yapabilmemiz için izlenen kanal ve yayınlar önceliklendirilmiştir.)

III. Kritik olabileceği düşünülen yakalamalar en hızlı yöntemle (mail ve mobil uygulamalar) markaya bildirilir.
(ABS bir bildirim hizmetidir, bu yüzden herhangi bir raporlama veya analiz hizmeti verilmez.)

Akıllı Bilgi Servisi hangi mecraları kapsar? Kanal/Yayın ilave edilebilir mi?
Yayın/Kanal veya mecra ilavesi karşılıklı görüşülerek dâhil edilebilir. İlgili mecralarda kriz veya risk oluşturan konuları takip edip, ilgili tüm medya mecralarında yansımaları izleyen editör destekli rapor sistemidir. Minimum saat başı periyotlarda kendi özel formatında toplu ve detaylı raporlar halinde sunulur.